מאמרים

שעה לעסקים - חלק II

עסקינו עם תורכיה היו רחבים מאד, וגם אם הוצגו כך שהפגיעה היא במישור הפוליטי מדיני בלבד אין הדבר כך, מי שחשב לייבא מכולה מתורכיה יעדיף לעשות את המשלוח ממקום אחר ולו רק כדי להימנע מעיכוב או מטרטורים בירוקראטיים ואחרים העלולים לצוץ.

ישנם אין סוף דוגמאות שניתן לתת כדי לחדד את הקשר בין התנהלות עסקית לבין מהלכים בפועל, אחת מהן היא דוגמא על יבואן של מכשירי שמיעה שעושה את עסקיו מזה שנים מול המזרח הרחוק חדל לייבא משם בשל קושי בהעברת סחורות שהתפתח לאחרונה. מכשירי שמיעה יש בארץ והם אינם דבר נדיר אך הסוג הספציפי שהוא מוכר אטרקטיבי בשל מכירו. האם השפעות הסביבה יביאו לכך שהוא יחדל מלייבא רק בשל הקושי, כנראה שלא, האם הוא יחליט לחפש כיוונים אחרים, כנראה שכן.

התנודות העסקיות אם נסכם תלויות בהכרח במה שמתרחש בשוק הכללי. השינויים הפוליטיים או האירועים הפוליטיים שקורים ברחבי העולם מביאים להתרחקות במה שנדמה שהפך למגמת העולם הקטן. כיום בעידן התקשורת הכל כך מפותח, כל העולם מונח ממש בכף ידינו, יינתן להגיע לכל מקום ולדבר עם כל פינה בעולם וגם, בוודאי לסחור ולעשות עסקים, ברגע שישנו משבר כלשהו העולם חוזר להיות מקום גדול עם קשיי מרחק, גם אם פיזית ניתן לגשר על הפערים לפעמים ההיסטוריה מראה שגשרים קשה מאד לבנות בעיקר במישור הפוליטי והחברתי.

חזרה לחלק ראשון