מאמרים

עורכי דין במשבר

האם מצבם של עורכי הדין טוב יותר מבחינה כלכלית מזה של צעירים אחרים העוסקים במקצועות חופשיים במשק. שאלה זו מביאה לדיון רחב בשאלת השכר הממוצע, המצב הכלכלי הכללי של מדינת ישראל וההזדמנויות העומדות בפני צעירים ובחירת המקצועות שלהם. הכוונה היא לא לעורך דין בקטגוריה מסוימת כמו עורך דין דיני עבודה או דיני משפחה, אלא עורכי דין צעירים בכלליות.

עורך דין דיני עבודה הוכשר והוסמך לעסוק במקצוע. עורך דין דיני עבודה למד שנים ארוכות, עבר את מבחני הלשכה והתמחה בכל הקשור לדיני עבודה על מנת שיוכל לעסוק בכך באופן מקצועי וחוקי. האם המשכורת אותה הוא מרוויח בשנים הראשונות לעבודתו מצדיקה את ההשקעה הגדולה הזו, האם המקצוע באמת מאפשר לו לקיים תנאי חיים ברמה מסוימת. לא בטוח.

עורך דין שזוכה למשכורת גבוהה יחסית בשנות העבודה הראשונות שלו עדיין מוציא כאלפיים של יותר על מנת לשמור על רמת חיים מסוימת, המצב קשה יותר עבור מי שמקבל משכורת נמוכה יחסית וחי שוב בממוצע מסכום הגדול באלפיים שקל ויותר מהכנסתו. עורך דין כמו כל אדם צעיר אחר זקוק למקום מגורים, לכלי רכב, למזון, תשלומים והוצאות נוספות כמו ביגוד למשל. ההוצאות הללו מסתכמות בסכומים גדולים מאד של תמיד עומדים בקנה אחד עם המשכורות. אז מה עושה מי שלא מצליח להתאים את הכנסותיו להוצאותיו, חוסך או מוצא דרכים להשלים הכנסה.

המשך מאמר